چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-17
تبلیغات
  • میهن وب هاست
تبلیغات
کد خبر: 2655 |
تاریخ انتشار : ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۷ | ارسال توسط :
89 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از عدم یکپارچگی هزینه‌کرد بخش‌های مختلف دولتی در عرصه ورزش، افزود: بودجه ورزشی شرکت‌های دولتی فعال در عرصه باشگاه‌داری باید در چارچوب سیاست‌های ورزشی کشور بوده و هزینه‌کرد آن هدفمند باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در ادامه سلسله جلسات بررسی برنامه‌ وزرای کابینه سیزدهم، نشست مشترک جمعی از اعضای کارگروه ورزش دولت سایه با حضور سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در دفتر سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

در این نشست، اعضای کارگروه ورزش دولت سایه به ارائه نقطه نظرات و برنامه‌های پیشنهادی خود به منظور ارتقاء و جهش امر ورزش در کشور پرداختند.

جلیلی در این نشست با بیان اینکه هر یک از وزارت‌خانه‌ها نقش معاونت رئیس جمهور در اجرای برنامه‌های دولت در حوزه‌ی مربوطه را دارا هستند، گفت: وزارت ورزش و جوانان متولی امر «ورزش» و مسائل مربوط به «جوانان» است و علاوه بر این وزارت‌خانه، باید بخش‌های دیگر دولت را که در این زمینه‌‌ها فعال هستند، هماهنگ و راهبری کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: محور و هماهنگ‌کننده بخش ورزش در دستگاه‌های دولتی به عهده وزارت ورزش و جوانان است.

وی با انتقاد از عدم یکپارچگی هزینه‌کرد بخش‌های مختلف دولتی در عرصه ورزش، افزود: بودجه ورزشی شرکت‌های دولتی فعال در عرصه باشگاه‌داری باید در چارچوب سیاست‌های ورزشی کشور بوده و هزینه‌کرد آن هدفمند باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر ناگزیری دستگاه اجرایی کشور از ایجاد جهش در بخش‌های مختلف در سالهای پیش رو، اظهار داشت: پرداختن صرف به تعدادی پروژه‌ی زودبازده موجب غفلت از پرداختن موثر به زیرساخت‌های لازم در ورزش شده است؛ بنابراین، موفقیت‌های پایدار در ورزش با فرایندهای صحیح بدست می‌آید، نه پروژه‌های نمایشی.

وی در این راستا افزود: ممکن است نتیجه اقدام موثر یک مدیر ورزشی در کوتاه‌مدت و یا حتی در طول دوران مدیریت او مشخص نشود اما در بلندمدت ثمرات آن برای ورزش کشور باقی بماند. بنابراین نباید بخاطر نمایش عملکرد در کوتاه‌مدت، از اقدامات اساسی و ریل‌گذاری‌های مهم در عرصه ورزش غفلت نمود.

خاطرات علیرضا حیدری و یک نکته مهم مدیریتی

جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کتاب «دست نیافتنی» – زندگی‌نامه‌ علیرضا حیدری از قهرمانان کشتی کشور- گفت: این کتاب نشان می‌دهد که مدیریت صحیح مناسبات انسانی در جامعه ورزش، اثرگذارتر و مهمتر از بودجه‌های ورزشی است و شایسته است در دوره جدید به اصلاح این مناسبات توجه و اهتمام بیشتری صورت گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه رویکرد و راهبرد وزارت ورزش و جوانان باید بر مبنای گسترش عدالت اجتماعی باشد، تاکید کرد: باید از طریق فدراسیون ورزش دانش‌آموزی به استعدادیابی در رشته‌های مختلف ورزشی مبادرت شود؛ در زمینه جوانان نیز برنامه‌ای از سوی کارگروه‌های فرهنگی دولت سایه در سه قالب به هم پیوسته‌ی «مسجد، مدرسه و خانواده» تهیه شده است که در اختیار وزیر محترم ورزش و جوانان و تیم ایشان قرار خواهد گرفت.

اولویت‌های پیشنهادی به وزیر ورزش و جوانان: از مدیریت مالی فدراسیون‌ها تا چشم‌انداز المپیک ۲۰۲۴ پاریس/ ضعف دیپلماسی ورزشی باید جبران شود

مصطفی آجرلو رئیس کارگروه ورزش دولت سایه ضمن ارائه گزارشی از سوی این کارگروه به دکتر سجادی، سنتی بودن ساختار ورزش در کشور را یکی از مهمترین اولویت‌های وزارت ورزش و جوانان برای ایجاد تحول برشمرد.

آجرلو رفتار غیر سیاسی وزارت ورزش را لازمه شایسته سالاری خواند و بر پیگیری شفافیت در وضعیت مالی فدراسیون‌های ورزشی و مبارزه با فساد در انتخابات‌ها تاکید کرد.

وی با اشاره به این نکته که ورزش قهرمانی، قله فعالیت‌های ورزشی در کشور است، نسبت به مهاجرت نخبگان ورزشی و سرمایه‌گذاری دشمنان در این موضوع ابراز نگرانی کرد.

سردار آجرلو با بیان اینکه ارتقاء بودجه ورزش قهرمانی و بازسازی مناسبات در جامعه ورزش یک ضرورت برای پیشگیری از ضعف‌های احتمالی است، گفت: مقایسه عملکرد ایران و ژاپن در دو المپیک ۲۰۱۲ و ۲۰۲۰ نشانگر تفاوت عملکرد مدیران ورزشی دو کشور در هشت سال گذشته است.

وی در این راستا افزود: ژاپن در المپیک لندن دارنده رتبه ۱۱ و ایران حائز رتبه ۱۲ شد؛ این در حالی است که در مسابقات اخیر المپیک، ژاپن به مقام سوم جهان رسید و ما به رتبه ۲۷ سقوط کردیم.

آجرلو در ادامه برنامه‌ریزی برای ارتقاء جایگاه ایران در المپیک ۲۰۲۴ پاریس را یک ماموریت ویژه و اولویت اساسی وزارت ورزش و جوانان قلمداد کرد.

وی در پایان سخنان خود ضمن اشاره به ضعف‌ دیپلماسی ورزشی در سالهای گذشته که نتوانست مانع وقوع اتفاقات ناخوشایند برای برخی رشته‌های ورزشی شود، توجه به فدراسیون ورزش‌های دانش‌آموزی در امر استعداد یابی و همچنین افزایش زیرساخت‌های ورزشی بر مبنای عدالت اجتماعی را از دیگر اولویت‌های ضرروی وزارت ورزش و جوانان در چهار سال پیش رو دانست.

مشوق‌های ورزش همگانی در شان آن نیست/ وزارت‌ ورزش از تشکیل اصناف ورزشی حمایت بکند

در ادامه این نشست سید محمدکاظم واعظ موسوی استاد دانشگاه، با بیان اینکه زمان برای انجام همه‌ی کارهای روی زمین مانده کم است و وزارت ورزش باید بر اولویت‌ها تمرکز کند، باز تعریف مشوق‌های ورزش همگانی را یکی از زمینه‌های لازم برای برنامه‌ریزی در این وزارت‌خانه دانست و اظهار داشت: امروز وقتی از ورزش همگانی سخن می‌گوییم در ابتدا جوایزی که برای شرکت‌کنندگان در این عرصه تدارک دیده است را به خاطر می‌آوریم. این برنامه‌ریزی در شان ورزش همگانی کشور نیست.

وی در این زمینه افزود: ترویج ورزش همگانی نیازمند یک اراده همگانی و برنامه‌ریزی اصولی است و تجربه‌ی کشورهای موفق در این عرصه می‌تواند مورد استفاده مدیران وزارت ورزش و جوانان قرار گیرد.

وی همچنین بر لزوم حمایت وزارت ورزش از تشکیل اصناف ورزشی به ویژه صنف مربیان ورزشی تاکید کرد.

مدیران ورزشی وقت خود را صرف ساخت و ساز می‌کنند تا مدیریت ورزش!/ تصحیح حکمرانی در ورزش، تغییر ماموریت‌ها و توجه به عدالت اجتماعی نسل‌های آینده

مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش به ارائه نقطه نظرات خود پرداخت.

حمیدی با بیان اینکه عمده مشکلات در زمینه ورزش کشور به نحوه حکمرانی در این عرصه مربوط است، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اولویت‌های وزارت ورزش، سامان دادن به جزایر ورزشی است؛ به این معنا که «مربی»، «ورزشکار»، «دانشگاه» و «فدراسیون‌ها» باید به صورت هماهنگ و با یک برنامه واحد از سوی وزارت ورزش و جوانان عمل کنند و اگر این اتفاق نیفتد، تحول و پیشرفت رخ نخواهد داد.

وی با انتقاد از هضم شدن مدیران ورزشی در روندهای جاری، فقدان طراحی مدل بومی برای تربیت قهرمانان ورزشی را یکی دیگر از ضعف‌های ورزش کشور دانست و گفت: مدیران ورزشی کشور بیش از نیمی از زمان مسئولیت خود را صرف ساخت و ساز بناهای ورزشی می‌کنند؛ این درحالی است که کشور های دیگر با واگذاری امر ساخت و ساز به بخش خصوصی، بر برنامه‌ریزی و نظارت اهتمام بیشتری دارند.

حمیدی همچنین با اشاره به شعار دولت سیزدهم مبنی بر عدالت‌ورزی، گفت: رشد علمی، بهداشت و صیانت از محیط زیست از کودکی آغاز می‌شود؛ بنابراین بسیار لازم است که بودجه و اقدامات در زمینه ورزش و بهداشت کودکان و نوجوانان کشور به صورت عادلانه برنامه‌ریزی شود تا زمینه رشد توانایی‌های جسمانی نسل و جامعه به صورت عادلانه فراهم شود.

۴ ماموریت مشترک وزیر ورزش با سایر ارکان کابینه

حاجی‌وند، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه ورزش، ابزار توسعه و پیشرفت کشور است، گفت: نگاه به ورزش و مشخص کردن هدف فعالیت‌ها در چهار سال آینده، باید در برنامه‌ی آقای سجادی مشخص شود.

وی در ادامه در ۴ محور به توضیح نقطه نظرات و برنامه‌های پیشنهادی خود پرداخت:

لزوم تشکیل مستمر شورایعالی ورزش به منظور سامان دادن به سیاست‌های اجرایی

لزوم تعریف مشاغل ورزشی در کدهای شغلی وزارت کار (برنامه مشترک با وزیر رفاه)

ضرورت تعیین رایزن ورزشی در برخی سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی (برنامه مشترک با وزیر امور خارجه)

ضرورت توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در زمینه تولید تجهیزات ورزشی (برنامه مشترک با معاونت علمی رئیس جمهور)

انتهای پیام/


منبع خبر «» است و قالب وردپرس ایرانی خبرگزاری و خبرخوان رسالت (دموی 1) در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 2655 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09800000000  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه قالب وردپرس ایرانی خبرگزاری و خبرخوان رسالت (دموی 1) مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط قالب وردپرس ایرانی خبرگزاری و خبرخوان رسالت (دموی 1) در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید